Aj Zlaté Moravce môžu byť Smart City. Na diskusii sa špekulovalo, ako na to
Séria potulných diskusií tematicky zameraných na koncept Smart City pokračovala v Zlatých Moravciach. SimpleCell reprezentoval opäť Martin Komínek, ktorý tak ukončil týždeň rovnako, ako ho začal. Na konferencii.
Živá diskusia medzi zástupcami súkromného aj verejného sektora sa viedla v odbornom duchu hneď od začiatku. Zúčastnil sa jej primátor Zlatých Moraviec Dušan Husár, šéf Prvej energetickej a teplárenskej spoločnosti René Vereský, Peter Blaas z Antik Telecom a náš Martin Komínek. Minútu po minúte z diskusie nájdete na webe MY Nitra.
Smart City je o zodpovednosti
V súčasnosti je dôležité zamerať sa na konkrétne prípady technologickej aplikácie riešení z oblasti Smart City. Samozrejme, každé z nich má mať spoločenský a ideálne aj finančný benefit. Jedným z nich je bezpečnostné riešenie sledovania kanálových poklopov. Je smutné, že aj dnes sa môže kedykoľvek stať, že padne dieťa do kanála a výsledok môže byť fatálny.
Čo sa týka finančných benefitov, favoritom v našej spoločnosti je jednoznačne negatívne parkovanie. Ide o parkovanie na miestach, kde nie je dovolené parkovať, čiže pred výjazdami záchranných vozidiel ako sanitiek či hasičov, pred prechodmi pre chodcov, na miestach vyhradených pre invalidov, rezervovaných miestach či tam, kde je zákaz státia.
Parkovanie aj starostlivosť o seniorov
„Vymysleli sme si negatívne parkovanie, vychádza z toho, že pokuta za nesprávne parkovanie ide do mestskej kasy. Návratnosť na jedno parkovanie miesto je len 4 až 6 mesiacov, potom toto riešenie začína byť ziskové. Senzor od nášho partnera na technológii Sigfox pre toto riešenie sa vkladá do vyvŕtanej diery v zemi. Diera sa vyvŕtava úplne bežným vrtákom, to znamená, že senzor je okamžite nasaditeľný a jeho inštalácia nezaberie viac ako 5 minút,“ povedal Martin Komínek. Zdá sa, že časy, kedy bolo nutné frézovať a rozkopávať celé parkovisko pre nasadenie jedného senzoru sú dávno preč.
Ďalším dôležitým aspektom Smart City je lepšia starostlivosť o občanov. Najmä však o tých, ktorí si už pomôcť nedokážu sami. Najjednoduchšie IoT zariadenie, ktoré je na trhu a má perfektné využitie v oblasti starostlivosti o seniorov je tlačidlo, resp. čudlík, ako ho radi nazývame. Senior alebo človek, ktorý z akýchkoľvek príčin nevie zatelefonovať, že má problém si môže stlačením obyčajného tlačidla privolať pomoc alebo vytvoriť požiadavku, aby mu niekto z najbližších zatelefonoval. „Dôležité je, že o tlačidlo sa nie je potrebné starať a vydrží päť rokov. Tento systém viete využiť aj inak – napríklad tlačidlo nalepíte v byte a dieťaťu poviete, že ho musí stlačiť po návrate domov. Vy tak viete, že dieťa prišlo domov zo školy,“ popísal ďalšie smart systémy Martin Komínek.
Konferenciu uzavrel Martin Komínek jedným zaujímavým príkladom z Južnej Afriky, kde progresívna poisťovacia spoločnosť kontroluje na diaľku správanie vodičov motorových vozidiel. Na základe zozbieraných a zanalyzovaných dát následne vyrátava cenu poistky pre konkrétnu osobu.
Prečítajte si aj článok o top 5 najzvláštnejších aplikáciách v IoT.