Sigfox IoT Meetup, SimpleCell, Penta Real Estate, nehnuteľnosti, developer, Internet of Things

Historická chvíľa: Konkurenti sa zhodli, ako bude vyzerať IoT v realitnom biznise


Developerský boom, ktorý v súčasnosti zažívame v Bratislave, definuje budúcnosť výzoru samotného mesta a bude určovať trendy aj bývania budúcnosti. O tom, čo nás čaká či aké postupy budú aktuálne vo výstavbe, plánovaní či technológiách v realitnom developmente, hovorili na Sigfox IoT Meetupe elitní odborníci z fachu.

V budúcnosti budeme riešiť rovnaké problémy, aké sme riešili už pri začiatkoch bývania ľudstva v jaskyniach. „Bezpečnosť, energetická efektívnosť a lokálne materiály. V budúcnosti budeme riešiť predovšetkým bezpečnosť. Tá je rozšírená na osobnú, majetkovú a požiarnu,“ predpovedá Pavel Pelikán, CEO J&T Real Estate. Ako tiež pripomenul, moderné technológie by nám mali v bývaní priniesť inteligenciu. „Sme inteligentní len preto, že zbierame obrovské množstvo dát, ktoré dokážeme následne vyhodnotiť. Bez toho žiadna inteligencia neexistuje,“ hovoril P. Pelikán.

Technológie a internet vecí budú čoraz viac súčasťou bývania každej domácnosti. „IoT biznis sa začne postupne premietať do realitného sveta tým, že zákazníci, ktorí si už kúpili byt, budú chcieť mať nejaké služby navyše. A tu je práve priestor pre IoT,“ navrhol Tomáš Laštovka, CEO Penta Real Estate. „Jeden z najefektívnejších spôsobov, ako to dosiahnuť, je vziať si nálepku s následným použitím prostredníctvom webových alebo mobilných aplikácií,“ doplnil.

Princíp KISS (Keep It Simple Stupid, pozn.) sa ukáže ako progresívny v budúcnosti, ľudia by mali mať všetko veľmi jednoduché, aby na využívanie technológií nemuseli byť „ITčkári“. „Klienti si tieto riešenia kupujú, aby mali jednoduchší život, nie zložitejší. Budúcnosťou bývania je Internet of Services,“ uzavrel T. Laštovka.

Ako to vyzeralo na poslednom tohtoročnom meetupe sa môžete pozrieť v galérii.

Sieť Sigfox a jej využitie

Celonárodná sieť Sigfox, ktorá je už rok komerčne dostupná aj na Slovensku, umožňuje developerom aj výrobcom vecí integrovať lacné komunikačné moduly do čohokoľvek. Dať hlas dverám, oknám, kotlom či zabezpečovacím senzorom ešte nebolo jednoduchšie.

Senzorické riešenie bytu s technológiou Sigfox vrátane záplavových senzorov, dymového detektoru a dverového senzoru nepresiahne sumu 200 eur,“ povedal Martin Komínek, riaditeľ spoločnosti Sigfox. „Vďaka absencii centrálnej jednotky a použitej jednotnej komunikačnej technológii Sigfox, bez SIM kariet, so životnosťou zariadení iba na batériách viac ako 5 rokov, čo znamená, že odpadá nutnosť kabeláže, predstavuje takýto balíček vysoko efektívne riešenie do bytov, kancelárií, chaty či mimo zastavané oblasti,“ doplnil M. Komínek.

Jedným zo spíkrov s bohatými skúsenosťami s integrovaním Sigfoxu do svojich výrobkov bol Petr Šec, marketingový riaditeľ spoločnosti WAFE, ktorá je zameraná na výrobu rekuperačných jednotiek vzduchu, čím vlastne zabezpečujú moderné vetranie vzduchu v interiéri. „Urobili sme naozaj výrobok, ktorý funguje pre ľudí, nie pre nás ako výrobcu. To znamená, že všetko, čo sme v jednotkách vyvíjali, je zamerané na prospech pre zákazníkov,“ ozrejmil P. Šec.

Neskôr bolo pre WAFE výzvou ako prepojiť rekuperačné jednotky so svetom a dátové toky vychádzali na niekoľko megabajtov. „Potom sme objavili Sigfox, kde pracujete iba s 12 bajtovými správami. Zistili sme, že zďaleka nepotrebujeme toľko dát a do tých 12 bajtov sa zmestia takmer všetky dáta, ktoré potrebujeme. A to je takmer 50 veličín, ktoré sme si vyškálovali od vlhkosti, otáčok a pod. Pre nás bol Sigfox v podstate dar z nebies, keďže sme si za pár korún vyriešili všetko, čo sme potrebovali,“ vysvetľoval marketingový riaditeľ WAFE.

 

Ako je to s produktami a službami?

Bezdrôtové technológie sa nevyhýbajú ani výrobcom okien. Jedným z inovátorov v tejto oblasti je aj najväčší český výrobca okien Vekra. Prostredníctvom jednoduchej senzoriky už sledujú život okien na stavbe a riešia reklamácie a chyby sofistikovanejšie. „Dávame možnosť aj zákazníkom, pripojiť si naše výrobky do zabezpečovačky a keď vybavíme okno nielen akcelerometrom, ale aj gyroskopom, dokážeme identifikovať aj správanie klientov voči oknám,“ predstavil riešenie Vekry Radim Dudek.

Vekra sa rozhodla využiť sieť Sigfox hlavne pre širokú dostupnosť služieb vo viacerých krajinách. „Bežní operátori poskytovali lokálne riešenia a neboli schopní operovať na zahraničných trhoch. Keďže dodávame tovary do viacerých krajín v Európe, chceme ponúkať riešenie, ktoré je aplikovateľné a pripojiteľné do siete kdekoľvek,“ dodal R. Dudek.

Na záver vystúpil Rado Jovič, produktový inovátor zo spoločnosti innogy (Východoslovenská energetika), ktorá je lídrom v oblasti dodávania nekomoditných riešení. Pred časom sa spoločnosť rozhodla „prerobiť“ bežný predaj produktov na poskytovanie služieb. To znamená, že svojim zákazníkom prenajíma zariadenia bežnej spotreby, ako sú žiarovky, alarmy na oxid uhoľnatý, pračky, ale aj sprchovacie hadice.

Produkty, ktoré hľadáme, musia mať tri základné náležitosti: úspora, bezpečie a komfort,“ povedal R. Jovič. „Internet vecí by nám mal pomôcť žiť ľahšie, zbaviť sa bežných rutín a urobiť priestor pre to, aby sme sa viac mohli venovať sebe, rodine či priateľom. A práve preto by mali byť všetky veci v IoT detsky jednoduché,“ odporučil.

Internet vecí a špeciálne Sigfox, s jeho dostupnosťou a všetkými možnosťami, má veľký potenciál zákazníkom a všeobecne každému život zjednodušiť. Dokážeme sa odbremeniť od informačné smogu a dostaneme len informácie, ktoré sú relevantné. To je aj naša vízia, stať sa ‚concierge‘ domácností,“ dodal na záver R. Jovič.