Inteligentná búdka komunikujúca prostredníctvom siete pre internet vecí Sigfox

Inteligentná vtáčia búdka. Čo všetko dokáže?


Povedzme, že už máte dosť nepresných predpovedí počasia a vždy ráno chcete dostať aktuálnu správu o teplote, vlhkosti a tlaku vzduchu presne v mieste bydliska. Možností je mnoho, bežné meteo stanice však stoja desiatky eur a k tomu, aby ste získali informácie, ich musíte kontrolovať. A pritom už vôbec nedokážu plniť funkciu vtáčej búdky pripojenej na internet vecí.

Po dlhom prehováraní som sa konečne dočkal. Boli to takmer dva týždne, ktoré som musel prehovárať kolegu Andreja, aby vyrobil najinteligentnejšiu vtáčiu búdku na Slovensku, ktorá komunikuje prostredníctvom siete pre internet vecí Sigfox. Samozrejme, najviac času zabralo prehováranie, jej samotná výroba bola už len jednoduchou hrou.

Inteligentná búdka komunikujúca prostredníctvom siete pre internet vecí Sigfox

Internet vecí na strome

Náš Smart Birdhouse dokáže presne to, čo konvenčné meteo stanice. Akurát lepšie vyzerá a namerané údaje posiela priamo do telefónu. Andrejom vyrobený kus v sebe obsahuje developerskú dosku na prototypovanie SmartEverything. Vyrobiť si takúto meteo staničku komunikujúcu prostredníctvom siete Sigfox sa však dá aj s inými development kitmi, napríklad Thinxtra.

Na postavenie takejto búdky potrebujete byť šikovní ako Andrej, navštíviť správny obchod a kúpiť si ju za 1 euro, alebo byť kutil. Pri výrobe však môžete venovať trochu času deťom, stráviť s nimi popoludnie pri kreatívnej tvorbe a okrem práce s drevom ich naučiť možno aj programovať.

Inteligentná búdka komunikujúca prostredníctvom siete pre internet vecí Sigfox

Čo na to budete potrebovať?

Ak by ste si chceli postaviť jednoduchú meteo stanicu, stačí vám siahnuť po developerskom kite, napríklad SmartEverything, ktorý v sebe obsahuje množstvo senzorov, ktoré merajú teplotu, vlhkosť, tlak, GPS pozíciu, pohyb a hlavne komunikačný Sigfox modem. Development kit je dodávaný spolu s bezplatným ročným predplatným, jediné čo musíte urobiť je zariadenie zaregistrovať.

Programovanie developerských kitov je veľmi jednoduché takže to zvládnu to aj začiatočníci. Na internete je množstvo príkladov, ktoré stačí len skopírovať a nahrať do riadiacej jednotky. Po pripojení baterky zariadenie začne automaticky pracovať – merať veličiny a posielať ich do Sigfox backendu.

Ak chcete dáta vizualizovať, resp. analyzovať, nechajte si ich jednoducho posielať zo Sigfox backendu do Microsoft Azure alebo Amazon Web Services, nad ktorými je už hotová integrácia. Jednoduché, však?

Autor: Juraj Timko