Internet vecí, Internet of Things, IoT. O čo vlastne ide?
Ak aj vás zaujíma svet technológií a internetu a chceli by ste sa dozvedieť, čo je internet vecí, pokračujte v čítaní tohto článku. Dozviete sa v ňom čo to je, aké sú príklady jeho využitie i to, kde už sa dnes využíva.
V dnešnej digitálnej dobe online riešení sa takmer každý človek stretáva s internetom na dennej báze. Internet už je všade okolo nás. Idete von na nákup do obchodu? Pozriete si cez internet v letáku, kde majú najvýhodnejšie ceny potravín. Pokazí sa vám auto? Cez internet si nájdete prvý najbližší servis.
To je len pár príkladov na bežné použitie internetu v každodennom živote. Počuli ste ale už o internete vecí? Čo to vlastne ten internet vecí je?
Internet vecí je tu a teraz
Aj keď si to mnohí neuvedomujú, internet vecí (alebo aj IoT) je takisto ako klasický internet bežnou súčasťou života. Sú to v podstate zariadenia, ktoré spolu komunikujú cez siete ako LPWAN či bežné GSM siete prostredníctvom modulov a odosielajú dáta do cloudu, kde sú následne vyhodnocované. Medzi praktické príklady na využitie IoT môžeme zaradiť sledovanie polohy, meranie rozličných veličín, sledovanie obsadenosti parkovacích miest, monitoring stavu pacientov či diaľkové meranie spotreby vody.
Smart Home, Industry 4.0 či Smart City – tieto buzzwordy nás obklopujú skoro každý deň. Málokto si uvedomuje, čo sa pod týmito pojmami skrýva. Jednou z oblastí, kde je možné pre IoT nájsť obrovské využitie je logistika. K prepravovanému tovaru či na prepravné zariadenia sa nainštaluje čip, prostredníctvom ktorého je možné sledovať pohyb tovaru a tak ho aj v prípade potreby optimalizovať. Medzi najbežnejšie oblasti využitia IoT technológií patria aj poľnohospodárstvo, energetika, bezpečnosť či riešenia v oblastiach Smart City.
Možno si hovoríte, že IoT je určite len v zahraničí a k nám sa tak skoro nedostane. To je ale našťastie omyl, pretože sieť pre internet vecí je už dostupná na väčšine územia Slovenska, prostredníctvom siete Sigfox až na 87 % územia. Dostupnosť siete si môžete bezproblémovo overiť.
IoT v réžii siete Sigfox
Sigfox je líder v oblasti internetu vecí na svete. Samotná sieť sa vyznačuje hlavne komunikáciou z modulov s ultranízkou spotrebou energie a bezkonkurenčnou cenou. Svojou sieťou zabezpečuje pripojenie IoT zariadení do cloudu. Výhodou Sigfoxu je aj výborná kompatibilita s ostatnými technológiami ako Bluetooth, GPS 2G/3G/4G a Wi-Fi.
Sigfox sieť prenáša dáta rýchlosťou 100 bitov za sekundu, čím sa stáva najpomalšou sieťou a vytvára nový štandard 0G. Dátová tarifa sa pohybuje v jednotkách eur ročne.
Ďalšou z predností Sigfoxu je ponúkané softvérové komunikačné riešenie, v ktorom sa všetka sieťová a výpočtová zložitosť spravuje v cloude, nie priamo v zariadeniach. Práve vďaka tomuto je Sigfox taký úsporný na spotrebu energie i peňazí. Typickými riešeniami pomocou siete Sigfox v Európe sú diaľkové odpočty vody, elektriny, plynu, parkovacie senzory, Industry 4.0, Smart City, zabezpečovacie zariadenia, logistika, sledovanie teplôt pri transporte a uskladnení, starostlivosť o seniorov, meranie zrážok a prietokov na záplavových tokoch a množstvo iných.
Sigfox pokrýva momentálne 60 krajín a regiónov, 5 miliónov km2 a 1 miliardu ľudí. Výnimkou nie je samozrejme ani Slovensko.
Sigfox sieť na Slovensku
Na Slovensku prevádzkuje sieť Sigfox spoločnosť SimpleCell Networks Slovakia, teda my.
Nízka cena modemov aj pripojenia sú hlavnými dôvodmi pre masové nasadenie miliónov zariadení na Slovensku. Diaľkové sledovanie spotreby energií, starostlivosť o seniorov, poľnohospodárske riešenia v oblasti chovu dobytka či možnosť nájsť vďaka IoT voľné miesto na parkovanie, rovnako, ako to už funguje vo vybraných mestách na Slovensku. To všetko sú riešenia už teraz dostupné prostredníctvom siete pre internet vecí Sigfox.
Sigfoxu umožňuje nasadenie riešení v ďalších desiatkach oblastí. Či už je to priemysel, poľnohospodárstvo, spomínaná logistika, inteligentných domácnosti, maloobchode, nehnuteľnostiach či poisťovníctve. O tom, ako sa IoT využíva v týchto oblastiach sa dočítate v jednotlivých sekciách v podstránke aplikácie. (prelink)
V súvislosti s internetom vecí je dôležité spomenúť aj pojem LPWAN. Toto pomenovanie znamená low-power wide-area network, preklade je to nízkoenergetická rozsiahla sieť. A práve vďaka LPWAN dostáva IoT nový rozmer využívania.
A ako to bude s internetom vecí v budúcnosti?
Internet vecí bude pravdepodobne už naozaj všade, kde sa pozriete, aj keď ho neuvidíte. V domácich spotrebičoch, aby sama pračka informovala majiteľa o tom, že vyteká na zem, na hospodárskych zvieratách, aby farmári vedeli, že kde sa sa nachádzajú a ako sa majú. Obrovské množstvo otvorených možností je aj pri pestovaní plodín a pripojených meteostaniciach, vdaka ktorým sa vedia poľnohospodári precízne rozhodovať o zalievaní či hnojení. Internet vecí má využitie aj v oblasti Smart Cities pri zlepšovaní parkovania prostredníctvom senzorov vizualizujúcich obsadenosť parkovísk, bezpečnosti pri odklopených kanáloch, životnom prostredí a efektívnejšom zvoze odpadu. Toto je napríklad 5 najzvláštnejších IoT aplikácií.
IoT zariadenia budú všade.. Veci budú komunikovať medzi sebou, s používateľom, aj s aplikáciami. Najdôležitejšie však je, že budú uľahčovať život, poskytovať oveľa viac pohodlnosti a užitočných riešení a v neposlednom rade zarábať peniaze tým, ktorí idú s dobou a chcú byť lídrami vo svojom segmente.