Ochrana osôb a majetku cez internet vecí


V dnešnej dobe je už celkom normálne, keď povieme, že wifi a internet nie sú len nejakou vymoženosťou doby, ale že ide o základné technologické vybavenie. Technológie sa neustále vyvíjajú, a tak nám pomáhajú s každodennými problémami. Šetria nám čas a nervy, môžete si napríklad na diaľku skontrolovať svoju domácnosť, monitorovať pohyb vozidiel a produktov alebo ak sa nachádzate v núdzi, môžete si privolať okamžitú pomoc. Typické použitie IoT (internet vecí) zariadení nájdeme v priemysle, poľnohospodárstve, alebo domácnostiach. Práve domácnostiam a priemyslu sa budeme venovať v tomto článku a rovnako sa dočítate aj to ako môžete ochrániť seba alebo svojich najbližších.

Internet vecí a ochrana osôb

Ochrana osôb sa stala jednou z najdiskutovanejších tém súčastnosti. Je tomu tak pre rôzne útoky voči starším občanom, ženám a deťom. Tieto 3 skupiny sú najzraniteľnejšími a šikana v podobe fyzických útokov je, žiaľ, každodennou záležitosťou. Nie je tomu inak ani v našich končinách. Vďaka IoT technológiám Sigfox môžeme zvýšiť bezpečnosť napríklad školákov. Slúži na to malé tlačidlo SimplePack, pomocou ktorého si v núdzi privolá okamžitú pomoc.

Máte doma malého školáka, ktorý chce chodiť domov sám? Cestujete a bojíte sa o svoju batožinu, pričom nechcete investovať do drahých zariadení? Hľadaté simple monitorovacie zariadenie pre vaše auto? Dávame vám do pozornosti malé, kompaktné a multifunkčné zariadenie GPS Tracker od francúzskej spoločnosti Invoxia. Jeho nenápadný dizajn by sa dal prirovnať skôr k power banke, takže páchateľ ani nebude vedieť, že s niečím takým batožina disponuje. Pracuje na technológii Sigfox, má v sebe zabudovanú batériu s možnosťou dobitia pomocou mini USB kábla a s hmotnosťou 30 g sa zmestí aj do zadného vrecka na nohaviciach vášho školáka.

Invoxia, GPS Tracker, Sigfox

Ochrana domácností

Druhým aspektom bezpečnosti je ochrana a zabezpečenie domácností, ktoré sú dôležitým elementom v živote nás všetkých. Mnohí z nás majú vo svojich domovoch nainštalované tradičné alarmové systémy, zámky, zariadenia typu „urob si sám“, alebo dokonca aj nič. IoT bezpečnostné systémy technológie Sigfox sú odolné voči rušičkám, čo im dáva na trhu konkurenčnú výhodu. Jedným z takých zariadení je systém, ktorý doslova prilepíte na stenu alebo dvere vašej domácnosti a všetky potrebné informácie o pohybe a vstupoch či odchodoch z domácnosti, budete mať uložené na svojej platforme v telefóne alebo v počítači.

Pri domácnostiach ešte chvíľu ostaneme a predstavíme si zariadenia, ktoré vám ju pomôžu ochrániť alebo zabrániť prípadnej škode. Pozrime sa napríklad na pivničné priestory rodinných domov. Tam najväčšiu hrozbu predstavujú neželané hlodavce, ktoré nám celkom “pekne” dokážu znepríjemňovať život. Tu nastupuje technológia Sigfox, ktorá prichádza so zariadením RATSENSE PIR Sensor, ktoré deteguje pohyb hlodavcov, monitoruje ich skrýšu a aj ich prípadné množenie. Pomocou analýzy údajov budete môcť sami efektívnejšie a jednoduchšie zakročiť alebo zavolať deratizátora.

Skrotené tri živly

Ďalším zaujímavým produktom technológie Sigfox je Insafe, bezdrôtový senzor, ktorý monitoruje vnútornú kvalitu vzduchu, spravuje dáta klimatizácie, kúrenia a ventilácie. Je vhodný pre predškolské zariadenia, ambulancie a nemocnice a taktiež rodinné domy a byty. Senzor má jednoduché ovládanie a rýchlu inštaláciu. Svojím dizajnom nenaruší vzhľad, ani komfort daného priestoru.

Okrem monitorovania kvality vzduchu technológia Sigfox ponúka zariadenie na detekciu plynov alebo zariadenie na detekciu požiarov vo vnútorných priestoroch. Môže totiž zachytiť malý tlejúci ohník, ktorý by neskôr mohol splanúť do veľkého požiaru a pohltiť tak daný priestor. Takto budete včas informovaní o zadymení v priestore a môžete reagovať napríklad privolaním hasičov. Zariadenie obsahuje aj osobitný zdroj energie vo forme 3-voltovej batérie, takže ak nastane výpadok energie, vaše zariadenie bude naďalej monitorovať daný priestor. Tak, ako iné zariadenia, aj toto má v sebe zabudované červené LED svetielko a zvukovú signalizáciu vo forme hlasného pípania.

Ďalším hrozivým prírodným živlom je voda, ktorá dokáže spôsobiť veľmi nepekné problémy. Zariadenie SimpleLeak je malý, vodeodolný a plávajúci pomocník, ktorý môžete umiestniť na zatopiteľné miesta vo vašom dome, byte alebo chate. Vie vám nahlásiť prasknutie potrubia, vytopenie práčky či umývačky, ale aj zmenu požadovanej teploty. SimpleLeak je stabilný, nemôže sa prevrátiť a o každom jeho pohybe budete vedieť.

požiar, IoT, internet vecí, internet of things, Sigfox

Zabezpečenie a lokalizácia majetku

Z domácnosti sa presunieme troška ďalej. Dôležitým faktorom z oblasti majetku je aj zabezpečenie automobilov. Tu nejde len o súkromné autá, ale aj o vozový park firiem, stavebné motorové jednotky ako žeriavy, traktory alebo nákladné vozidlá. Mnoho z nás si iste pamätá na zabezpečovacie páky, ktoré sme zachytili o palubovku a volant nášho auta, aby s ním nikto nemohol manipulovať. Doba pokročila a s ňou aj riešenia zabezpečenia.

Počuli ste už o elektronickej plombe? Nebojte sa, nemá to nič spoločné so zubami. Ide o malé zariadenie pre každého majiteľa, obchodníka, dodávateľa, prepravcu, ktorý si chce zabezpečiť svoj priestor alebo priamo produkty pred krádežou či poškodením. Poskytuje reálne informácie o stave vášho priestoru (sklad, garáž, kotolne, trafostanice, atď.), prepravných jednotiek (kontajnery, nákladné vozidlá, palety, vozíky, atď.), prístupov do priestorov (bezpečnostné dvere, brány, atď.) alebo o všetkých zariadeniach, ktoré by mali byť zapečatené.

V súčasnosti existujú malé kompaktné zariadenia, ktoré vás upozornia na neautorizovanú manipuláciu s vozidlom, a dokonca vám aj ukážu jeho polohu na mape. Pekným príkladom je zariadenie od spoločnosti Traqueur vo veľkosti krabičky zásnubného prsteňa, ktoré je vybavené diaľkovým prenosom informácií. Takže vaše vozidlo sa len tak ľahko nestratí aj keby ho niekto chcel presunúť na druhý koniec sveta.

Zariadenia sú navrhnuté tak, aby nikomu neprekážali a neboli nápadné, rovnako aj majú dlhú životnosť batérie. Okrem toho môžete samozrejme spravovať viac technológií cez jednu aplikáciu na vašom mobilnom telefóne alebo počítači.

 

Viac zaujímavých článkov zo sveta IoT nájdete v novinkách.