8+1 základných IoT zariadení pre moderné poľnohospodárstvo


Ľudia sa už od pradávna snažia popasovať s prírodnými živlami či ovládať počasie, ale jediné čo sa zatiaľ podarilo, bolo urýchliť otepľovanie, a tak zvýšiť počet prírodných katastrof. Počasie ako také má obrovský vplyv na úrodu, a preto je dôležité pre pestovateľov a farmárov, aby sa vedeli na náhle zmeny pripraviť a včas reagovať. Moderné poľnohospodárstvo však dokáže získavať viac údajov, než ste si mohli myslieť ešte pred chvíľou. Preto ponúkame v článku pár tipov pre pestovateľov na technológii Sigfox.

Chytrá vinice

Český systém, ktorý pomocou malej meteostaničky zaznamenáva základné informácie a veličiny pre detekciu patogénov a plesní viniča. Meteostanička zaznamenáva aj údaje o teplote, vlhkosti a množstve zrážok každých 30 minút, vďaka čomu budete mať reálne údaje, podľa ktorých môžete podniknúť ďalšie kroky. Napríklad sa môžete vyhnúť prevenčným postrekom, keďže teraz pomocou tohto systému ich budete môcť aplikovať na konkrétne postihnuté územie v správny čas, vďaka čomu docielite masívnu úsporu chemických prostriedkov.

Pri aplikácii nemusíte riešiť problémy s napájaním, keďže životnosť batérie je 5 rokov. Všetky potrebné informácie sú dostupné v počítači alebo smartfóne.

Systém obsahuje 3 balíčky, pričom ceny jednotlivých balíčkov sa líšia na základe využívaných služieb a ich dĺžky. Konkrétne ceny nájdete na webe dodávateľa technológie.

Aby ste si nemuseli iba predstavovať, ako to vyzerá, pozrite sa priamo na obrázok.

Chytrá vinice, IoT, Sigfox,

Meteostanička Barani

Meteostanička od slovenského výrobcu Barani Design je kompletne poháňaná solárnou energiou, no aj bez nej dokáže fungovať celých 6 mesiacov. Pomocou tejto meteostanice získate reálne a presné dáta o aktuálnom počasí v reálnom čase. Meteostanička vie merať vonkajšiu teplotu, relatívnu vlhkosť, rosný bod, solárnu radiáciu, atmosférický tlak a zrážky. Dokonca ju odporúča aj svetová meteorologická organizácia (World Meteorological Organisation – WMO). Vďaka nej tak budete mať všetky potrebné informácie na skvalitnenie a modernizáciu poľnohospodárstva.

Snímač teploty listov a púčikov

Snímač od firmy Evvos je veľmi dobrým pomocníkom. Tak ako nemôžeme 100 % predpovedať počasie, tak nemôžeme 100 % povedať, ako veľmi klesne povrchová teplota, s ktorou bude klesať aj teplota listov a púčikov. Presnosť termistoru je 0,1°C, čo umožňuje kvalitné meranie teplôt na úrovni od 0 do 70°C.

Aplikácia zahŕňa snímanie teploty listov, púčikov, ovocných sadov a viníc. To je všetko, čo potrebujete na efektívne meranie zmien a prenos dát priamo do cloudu či aplikácie.

Sonda na meranie vlhkosti a dažďovej vlhkosti

vlhkosť pôdy, poľnohospodárstvo, EVVOS

 

Rovnaká spoločnosť vyvinula aj zariadenie na získavanie údajov o vlhkosti. Suchá čoraz častejšie výrazne vplývajú na kvalitu pôdy, preto je dobré neustále monitorovanie vlhkosti pôdy, a to v rôznych hĺbkach. Správnym zavlažovaním sa spotreba vody dá znížiť až o 20 %, a tak zabrániť nadmernej hydratácii pôdy, pričom jej kvalita zostane nezmenená.

Riešením je sonda, vďaka ktorej môžete mať v rukách dôležité dáta na správny manažment poľa. Špeciálna aplikácia umožňuje sledovanie a spracovávanie dôležitých dát o zrážkach a vonkajšej vlhkosti.

 Meteo stanica Evvos

Tento malý komplexný meteo systém od firmy Evvos obsahuje jednoduché zariadenie, ktoré ponúka informácie „all-in-one“, vďaka ktorým môžete efektívne spravovať vaše dáta, a tak robiť správne rozhodnutia v prospech Vašej firmy. Meteo stanica dokáže zmerať dáta slnečného žiarenia, mieru zrážok a vlhkosti, atmosférický tlak a tlak vodnej pary, teplotu vzduchu, horizontálnu rýchlosť vetra a jeho smer.

Jedinečnou funkciou je priemerná vzdialenosť bleskov a ich početnosť. Vďaka 12-tim meteo senzorom v jednom zariadení máte k dispozícii vlastnú širokú škálu dát a informácie pre Vaše plnohodnotné hospodárenie.

Clever Farm

Všetky aktuálne informácie o svojej farme môžete mať uložené na jednom mieste. Systém Clever Farm pracuje na technológii IoT, čo jej umožňuje posielať aktuálne namerané dáta priamo do aplikácie každých 30 minút. Vďaka tejto technológii sú senzory nenáročné na spotrebu energie a batéria vydrží poriadne dlho.

Pomocou systému Clever Farm sa budete vedieť lepšie a rýchlejšie rozhodovať, a tak zefektívniť plánovanie každodenných aktivít. Napríklad vďaka mapovaniu územia budete mať informácie o tom, čo ktorá časť farmy naozaj potrebuje, v ktorej časti územia prevláda sucho, alebo naopak, či v sušiarni nie je príliš vlhko.

Clever Farm ponúka hneď viacero senzorov ako meteostanicu, senzor vlhkosti listov, snímač kvality pôdy, senzor do sila či pre sledovanie mikroklímy pre zvieratá. K senzorom patrí aj online aplikácia, vizualizácie v mape, aktualizácie každých 30 minút, export dát či predikcia výskytu chorôb a škodcov.

Systém e-Silos

silo, poľnohospodárstvo, sigfox, IoT

 

Online nástroj pomocou ktorého môžete sledovať presné a aktuálne údaje skladových nádrží a síl priamo z počítača či aplikácie v smartfóne. Po inštalácii malého zariadenia do sila máte reálne dáta o výške zásob, alebo aj to, koľko paliva pre stroje máte okamžite k dispozícii. Záleží na tom, kam sa rozhodnete zariadenie nainštalovať. Systém e-Silos meria teplotu sila, jeho vlhkosť či obsah kysličníka uhoľnatého. Pomocou tohto riešenia budete môcť znižovať náklady a efektívne hospodáriť.

Tlačítko na volanie o pomoc s GPS

 

Náš výber pre pestovateľov uzatvárame tým najjednoduchším zariadením, ktoré na IoT funguje. Tým je malé, jednoduché tlačidlo od SimpleHW, ktoré však zvládne oveľa viac, než by ste čakali. Každé tlačidlo v sebe obsahuje akcelerometer (senzor pohybu), a tak môžete mať pod kontrolou všetky svoje zariadenia a vedieť, ako a kedy sa používajú, ale aj to, kde sa nachádzajú.

Pracovníkom na poliach môže slúžiť tlačidlo ako volanie o pomoc aj v miestach, kde sa bežný GSM signál nenachádza. Okrem akcelerometra môže v sebe ukrývať teplomer, svetelný senzor či magnetometer. K tlačidlám je pripravená aplikácia, vďaka ktorej môžete začať okamžite využívať všetky jeho výhody. Cena zariadenia sa pohybuje už od 15 eur.

Náhrdelník pre dobytok

Španielsky systém na sledovanie pohybu dobytku DigitAnimal je ukážkou toho, ako dokážu byť technológie užitočné pri získavaní dát z fyzického sveta do digitálneho. Kontinuálnym sledovaním pohybu je možné ľahko mať pod kontrolou celé stáda. Virtuálne ohrady dokážu držať zvieratá v predurčenom teritóriu a vedieť, ak by prekročili ich hranice. Senzor umiestnený na krku sníma okrem polohy aj teplotu zvierat a upozorní zodpovedného pracovníka aj na prílišnú aktivitu, či naopak neaktivitu zvieraťa.

Zaujalo Vás niektoré z riešení? Sme pripravení Vám poskytnúť bezplatnú pomoc s výberom najefektívnejšieho riešenia. Stačí nás kontaktovať.