Paul Pinault: Stretol som zakladateľov Sigfox

Paul Pinault: Stretol som zakladateľov Sigfox


Uplynulý pondelok som mal možnosť stretnúť dvoch zakladateľov spoločnosti Sigfox, Ludovica Le-Moana a Christopha Fourteta, počas pekného dňa v Labege (riaditeľstve Sigfox) s ostatnými Sigfox ambasádormi.

Zo stretnutia, ktoré sme mali so zakladateľmi, som si zapamätal najmä strategický plán spoločnosti Sigfox:

Škálovateľnosť – toto je hlavný bod, ktorý vyvstal počas našej diskusie. Sieť musí byť schopná škálovania a všetko čo bolo nadizajnované v rádiovom protokole, technológii aj v architektúre cloudu bolo prispôsobené pre škálovateľnosť. Vďaka tomuto počiatočnému dizajnu nie je očakávaná veľká zmena v rádiových riešeniach v najbližších rokoch. Všetko bolo nadizajnované pre budúcnosť.

V súvislosti so stratégiou škálovateľnosti sme stretli tím prevádzkujúci sieť. Videl som skutočne parádne sieťové operačné stredisko, ktoré je perfektne zariadené a pracuje v ňom približne 40 ľudí. Bola to pre mňa zábava ako v mojej bežnej práci, kde manažujem vnútornú interaplikačnú komunikáciu vo veľkej spoločnosti. Veľkosť dát, ktoré spracujeme každý deň, je veľmi podobná tomu, koľko zvládne Sigfox. Ten je však lepšie vybavený než ja a viac pripravený pre škálovanie.

Spoľahlivosť – Nelicencované frekvenčné pásmo bude obsahovať čoraz viac a viac zarušenia zo všetkých rádiových zariadení, ktoré ho využívajú. Sigfox dizajn bol vytvorený tak, aby zaistil dlhotrvajúcu kapacitu pre podporu tohto vývoja. Ultra narrow band je aktuálne najlepšou a najbezpečnejšou cestou ako pokračovať ku komunikácii nad zarušeným prostredím.

Jednoduchosť – Sigfox bol vytvorený ako jednoduchý pre použitie bez parametrov na ladenie rádia alebo protokolu. Všetko už je definované pre zabezpečenie dobrej kvality v komunikácii. V tomto duchu bude udržiavaný aj v budúcnosti, ale potencionálne budeme mať možnosť ladiť niektoré parametre. Mohli by sme si predstaviť, že znížime počet opakovaní pre menej kritické správy. Takáto možnosť ušetrí energiu alebo umožní preniesť viac správ za hodinu ako je v súčasnosti možné.
Bolo nám prezentovaných veľa možností vývoja siete, môžem uviesť pár detailov, niektoré funkcie sú naozaj zaujímavé.

Komunikácia vo forme vysielania správ na všetky zariadenia (broadcast) a vybranú skupinu zariadení (multicast) môže prísť už čoskoro. Nie je prekvapením, že je to dlho diskutovaná téma, ale tentokrát to vyzerá byť veľmi blízka budúcnosť. Táto schopnosť umožní prijímať časovú stopu pre synchronizáciu zariadení; objaviť oblasť, na ktorú sa vzťahuje, vybrať správny rozsah pre ich budúcu komunikáciu atď. Vlastný obsah správy by mohol byť prenášaný touto cestou na aktiváciu či konfiguráciu skupiny zariadení.

Kolektívna brána je ďalšia skutočne očakávaná funkcionalita pre zariadenia v pohybe. Aktuálne, ak je objekt v pohybe, je vysoká pravdepodobnosť, že správu nebude možné doručiť. V súčasnosti každá brána prijímajúca signál kontroluje integritu správy. Dôsledok je, že ak množstvo vypadnutých správ zlúčime, môžeme získať plnohodnotný rámec.

Hustota siete a rast: boli oznámené nové základňové stanice, ktoré sú skutočne malé a jednoduché na osadenie. Operátori viac nepotrebujú mať základňové stanice umiestnené v telekomunikačných centrách, ale môžu ich osadiť priamo vonku a pripojiť na satelit, 4G, ethernet, DSL a pod. Toto je významné zjednodušenie nasadenia a redukovania nákladov. Tieto základňové stanice môžu byť taktiež napájané zo solárneho panela s rozlohou 2 metrov štvorcových. Táto konfigurácia umožní umiestnenie siete kdekoľvek, rýchlo a za nízke náklady. Predpokladám, že je to “game changer” pre zriadenie siete v Afrike, no nielen tam.

Dokonca aj s vysokou hustotou siete bude veľmi ťažké pokryť 100% územia v izolovanom údolí a tiež vo veľkej budove s podzemným parkovaním. Prichádza však riešenie, ktoré to vyrieši.

Sigfox repeater bude čoskoro dostupný na trhu s veľmi prijateľnou cenou. Riešenie bude vo forme “open harware” (nie celkom otvorené, no umožní záujemcom vytvoriť si na základe schémy a knižnice vlastné zariadenie). Prístroj umožní opakovanie Sigfox komunikácie z vnútra budov von, je skutočne malé a plne autonómne s výdržou vymeniteľnej batérie približne 5 rokov. Tento prístroj bude opakovať akúkoľvek správu zo zariadenia s rešpektovaním regulačných podmienok. Repeater bude prijímať správy z dosahu až 400 m. Cena bude skutočne dostupná – ide o desiatky eur.

Sieť Sigfox bude taktiež schopná jednoduchšieho rozšírenia s rôznymi malými zariadeniami, ktoré zákazník bude môcť rozmiestniť. K dispozícii bude “mini základňová stanica”, ktorú môžete umiestniť vo svojej budove či továrni. V porovnaní s repeatrom, mini stanica nebude preposielať správy v nelicencovanom pásme, ale bude pripojená priamo do Sigfox cloudu, čím umožní preposielať všetky zachytené správy. Táto ponuka bude redizajnovaná pre sadu dvoch rozdielnych riešení:

Nová “mini základňová stanica” prinesie nižšie náklady (stovky eur) s kapacitou 50 simultánnych správ. Toto bude perfektné pre pokrytie budov, parkovísk, farmy a pod.

“Lokálny prístupový bod” bude skutočne nízkonákladové zariadenie, veľmi malé, plug & play, ktoré sprevádza zariadenia koncových zákazníkov a pokrýva dom či kancelárie.

Vďaka zhusťovaniu siete a lokálneho rozmiestňovania základňových staníc sa otvárajú nové možnosti pre vytváranie objektov s dlhšou výdržou batérií. Znižovaním vzdialeností môžeme optimalizovať komunikáciu link budgetu – môžeme prenášať menej než 14 dB. Už teraz môžeme dynamicky ovládať výkon zariadenia keď je signál dobrý, stabilný a objekt sa nehýbe. Táto funkcia by neskôr mohla byť implementovaná sieťou, čím by sa znížil čas vývoja takejto funkcie pre všetkých výrobcov zariadení.

Znižovanie spotreby energie umožní viac a viac možností zberu dát. Mali sme v Sigfoxe ukážku emisií s Peltierovým efektom – môžeme si tak predstaviť zariadenie napájané pohybom ľudského tela či teplotou monitorovaných zariadení. Možnosti využitia sú obrovské a záujem o odstránenie batérií je dôležitý pre vytvorenie pripojenia objektov počas celého trvania ich života.

Autorom blogu je Paul Pinault