Manažérsku kvalitu Sigfox môžeme prirovnať s úspechom digitálnych gigantov
Sieť Sigfox sa posunula o ďalší krok vpred. Ako poukázal prevádzkový riaditeľ spoločnosti Sigfox, Franck Siegel, firma sa nemusí rozhodovať v otázkach či sa bude radšej orientovať na veľkosť, aby bola čo najväčšia, alebo na to, aby bola čo najziskovejšia. Môže totiž robiť obe naraz. Na príklade digitálnych spoločností ako sú Google, Amazon či Apple sa Franck Siegel snažil poukázať na to, že firma môže byť inovatívna pri tom ako rastie a zároveň môže prosperovať. Ako sa hovorí, ide to ruka v ruke.
Sigfox získal cenu najlepšej kvality
Audítori spoločnosti boli negatívne postavení voči času, ktorý je potrebný na uskutočnenie zmien a splnenie cieľov, ktoré boli stanovené Medzinárodnou organizáciou pre štandardizáciu (International organization for standardization – ISO). Už 70 rokov, táto organizácia reprezentuje 164 krajín z celkového počtu 195 ako správca výmeny dôveryhodných tovarov a služieb.
Vydala už viac ako 20 000 štandardov, zabezpečujúce všetky virtuálne aspekty technológie a manufaktúry. Svet sa neustále spája pomocou digitálneho vlákna avšak ISO štandardy sú aspektom vo svete firiem, ktoré sú oddané kvalite.
Všetko to do seba pekne zapadlo ako puzzle. Dva roky ťažkej práce a veľkého plánovania sa vyplatili, pretože 9. apríla 2019, Sigfox získal mimoriadnu certifikáciu ISO 9001. Nie je tak bežné ju udeľovať obyčajným startupom, alebo malým začínajúcim firmám. Spoločnosti totiž musia dokázať, že si ju naozaj zaslúžia.
Musia spĺňať určité „must-have“ elementy, akými sú napríklad silná pro-zákaznícka orientácia, leadership a vzťahový manažment. Rovnako aj aktívny postoj k biznisu, ako aj musí vedieť obhájiť svoje kroky, ktoré podniká voči napredovaniu a rozvoju. ISO tieto elementy prezentuje ako „systém manažmentu kvality“, podľa ktorého vie definovať napr. postoj firmy voči požiadavkám svojich zákazníkov.
Čo sa skrýva za takým úspechom?
Za týmto veľkým úspechom stojí obrovský nárast Sigfoxu. Vďaka veľkému množstvu pro-inovatívných investorov, ktorí firmu podporili a pomohli jej získať stovky milión eur, Sigfox spravil obrovský skok v odvetví internetu vecí.
Za posledné dva roky sa jeho pôsobnosť zdvojnásobila a to z 30 na 60 krajín. Čo v konečnom dôsledku tvorí 450 zamestnancov, ktorí momentálne spolupracujú s trhovými gigantmi ako sú PSA Group, Michelin, Total či Bosh, ktorí vlastnia biliónové majetky po celom svete.
Pre vytváranie partnerstiev s týmito spoločnosťami musel Sigfox dokázať, že spĺňa vyžadované štandardy. Môžeme vidieť, že firma sa dokáže sústrediť ako na zväčšovanie firmy, tak aj na jej inovatívnosť. Ako sme si už povedali, obe idú ruka v ruke.
Podporou špeciálnych Olympijských hier v Abú Dhabí prinieslo spoločnosti to, že partneri navrhli nové riešenia už za tri mesiace – počas hier, dobrovoľné sledovacie zariadenie garantovalo bezpečnosť viac ako 10 000 zrakovo postihnutým atlétom a delegátom. A to zďaleka nie je všetko, v priebehu minulého roka sa Sigfox stal jednou z najinovatívnejších spoločností vo Francúzsku.
Sústredenie sa na rast firmy a pritom dohliadať na jej správny smer. Dobrá štruktúra a nápady orientované na zákazníkov sú tým pravým pohonom. Z Francúzska do Singapúru, z Dalasu do Tokya… Vďaka získaniu certifikácie ISO 9001, môže Sigfox stavať na úspechu, objavovať a „dobíjať“ nové trhy a hlavne spájať viac a viac zariadení.
Obnoviteľná energia, čas od času nový cieľ, ktorým môže hľadať spôsoby ako zdolať bariéry, ktoré stále celosvetovo stoja v ceste adaptácií IoT zariadení: náklady, spotreba energie a celosvetové rozširovanie.